David Popovici (20 de ani) a scris încă o dată istorie, după ce a câștigat aurul la 100 și 200 metri liber, la Mondialul de la Singapore

 

Înotătorul român a devenit primul din istorie care reușește această dublă de două ori la campionatele mondiale. Așa cum era de așteptat, la adresa lui au curs elogii în toată lumea, inclusiv în țările sportivilor care au fost învinși de Popovici. 

David Popovici intră în vacanță

Popovici a mărturisit că a avut probleme psihice înainte de competiție și chiar a fost la un pas să se retragă, din cauza unui fenomen întâlnit mai rar, dar cât se poate de real: frica de succes. 

Acum, după ce a participat la turneu și l-a încheiat cu brio, sportivul nostru a anunțat că își va lua o binemeritată vacanță, pentru a-și reîncărca bateriile. 

"Vreau să am o vacanță mare pe plajă, să stau pe spate și să beau orice vreau eu să beau. Vreau să mă bucur și de viață puțin. Și să îmi conduc mașina rapidă pe niște drumuri pitorești și foarte frumoase", a spus Popovici, conform presei americane

Sura digi sport.