Salutare STAFF, 

dupa cum bine stiti, sedinta a fost încheiata cu succes. 


Au fost dezbatute subiecte într-un numar mare: 


  • În primul rând s-a vorbit despre comportamentul nostru ca admini pe server.


  • Pe lânga asta tema "skin-uri" a fost dezbatuta. 


  • La fel ca în sedinta anterioara, s-a vorbit despre activitatea noastra pe server / teamspeak / forum 


  • Comunicarea pe server. 


  • Si nu în ultimul rând, despre organizarea mix-urilor 




 


  •  Accentul s-a pus din partea mai multora pe comportamentul nostru ca si admini. Nu trebuie sa luam regulamentul ca pe o "ameintare" dar acolo este stris clar, ca noi (STAFF-UL) suntem oglinda serverului. Noi avem obligatia de a mentine bunastarea pe server. Noi suntem un exemplu în fata jucatorilor. Daca pe serverul de teamspeak3 ne permitem câte o înjuratura (în gluma), asta nu înseamna ca trebuie sa o facem în scris pe chatul serverului. 


  • Trebuie sa tinem cont de faptul ca noi dam gag sau sa ma exprim altfel, avem obligatia de a dat gag jucatorilor care nu au un limaj adecvat pe server. Daca un jucator vede un limbaj obscen la noi, se întreaba oare de ce el primeste gag cât timp spune acelasi lucru. Oare de ce ? Noi nu putem fi trasi la raspundere ? 

    În concluzie, cred ca suntem toti de acord: Nu vrem sa mai vedem înjuraturi pe chat-ul serverului. 

     

  •  La fel de discutat a fost subiectul pe seama skin-urilor. Aici au fost opinii diferite, de care se tine cont. Argumente pro si contra care duc la un rezultat pe care nu îl vom dezbate pe forum si nici la urmatoarele sedinte, atâta timp cât sunt prezenti playeri! 


  • Skin-urile vor ramâne pe viitor si ne gândim la înca un update în privinta asta. 

     

  •  Un subiect destul de complex de care nu vom scapa nici o data si v-a fii înteles doar de cei care îsi dau interesul. Activitatea noastra..Dupa cum a-ti observat, nimeni nu va obliga sa fiti zilnic prezenti pe serverul de teamspeak, pe serverul public si nici pe forum. Cu toate astea trebuie sa stiti ca ne dorim sa intrati cât de des puteti. În primul rând prezenta ne tine uniti, ne ajuta sa ne cunoasteam mai bine si tot odata nu trebuie sa uitam ca fiecare este diferit si avem ce învata unul de la celalalt. 


  • Ne-am bucura daca s-ar întelege faptul ca în spatele acestei "distractie" este depusa o munca enorma. Un exemplu recent ar fi faptul ca @ǟռɢɛʟ.ӄɨռɢ.ɦɛʟʟֆ.զʊɛɛռ a depus o munca enorma pentru a tine în picioare forumul (deschizând fel si fel de topicuri - unele dedicate distractiei, altele fiind necesare pentru a mentine o ordine). A facut posibila votarea serverului în masterboost: Vote CSDARK #HαPPy FαMιLy | GameTracker (masterboost.net) - Nu e facuta degeaba si nu vreau sa deschid vre-un subiect care poate fii înteles dar cei de la masterboost ofera premii (slot-uri gratis) pentru primele locuri, un fel de TOP15 pe serverul public. Aici ne întrebam, de ce am vrea sa fim primii în top15 si nu avem un loc în top noi, ca server !? 

    S-a facut ugrade la serverul de teamspeak, de la 64 sloturi la 128 sloturi, daca nu ma însel (corecteaza-ma AngelKing) daca gresesc. Ok, nu ne merge prost dar de ce putem fi prezenti 30 de oameni la sedinta iar în restul zilelor doar noi, cei care intram "zilnic" .. !? Hai sa încercam sa stam uniti, sa discutam, sa râdem, sa glumim si sa ne suparam împreuna. 

     

  •  Una dintre discutiile la care multi dintre admini s-au aprins, comunicarea pe server.. Ce vrem sa subliniem cu subiectul acesta ? Multi s-au plâns ca în ultimul timp mapele au fost schimbate fara a se întreba ce se doreste la vot sau   votul a fost dat de capul fiecaruia. Ce trebuie sa stiti este ca zilele acestea s-au adaugat multe mape noi si pe aceasta cale as ruga toti adminii sa si ruleze aceste mape. Le puteti gasi prin comanda "amx_votemapmenu", acolo aveti o   alegere destul de mare. Hartile au fost schimbate fara a se anunta de catre mine sau de catre AngelKing (noi fiind pe teamspeak - unde s-a si anuntat). Aici ne lovim de subiectul mai sus enumerat, unde spuneam ca ne-am dori ca toti   adminii sa fie prezenti pe serverul nostru de teamspeak3 "ts.csdark.ro". Mapele au fost testate, de asta s-au schimbat fara prea multe discutii. 


  •  Pe lânga asta ne putem interesecta în schimbarea mapelor atata timp cât NU suntem toti cei de pe server online pe serverul de ts3. 

     Pentru a remedia aceasta problema avem doua solutii: 

     - primo - > întram toti pe teamspeak (ceea ce ar fi ideal), mai putin posibil pentru cei carora nu le permite pc-ul / laptop-ul si trebuie sa mentionez ca ne bucuram oricand de prezenta voastra. 

     - secundo - > înainte de a da vot anuntam pe chatul adminilor si de preferinta întrebm si playerii ce si-ar dori la vot. 

     

  •  Ultima "problema" daca îmi permiteti sa ma exprim asa, sunt MIX-URILE. O problema de altfel inevitabila dar putem sa o reducem la minim. 


  •  Nu vreau sa ma repet sau sa fac vreo drama din asta dar cu totii ne dorim ca "noi" (STAFF-UL) sa ne întelegem si sa nu ajungem la certuri din cauza altora. De aici rezulta faptul, dupa cum a spus si @Terrible_Lex ca noi staff-ul   suntem "privilegiati" când este vorba de mix-uri. Fara sa parem aroganti sau sa ne aratam puterea prin aplicarea unui ban. Trebuie sa stim ca noi ne dorim ca numarul de playeri în comunitate sa creasca si NU ne permitem sa banam   jucatorii dupa bunul plac.

     Ce vreau sa spun cu asta ? E foarte simplu, fara prea multe discutii. Daca noi ca staff avem intentia de a juca un mix (intre noi) o putem face. Tot odata poate intra orice pe server-ul de teamspeak / server-ele de mix si are pretentia de   a fi ales. Nu e deloc tragic si nu trebuie sa ne aratam puterea prin a-l bana pe respectivul. Îi putem explica ca momentan dorim sa jucam intre noi si ne-am bucura daca pâna terminam are placerea de a juca pe serverul nostru public.   Sunt constient ca se gaseste câte unul mai arogant care sa comenteze, sa înjure sau sa se agite dar sunt sigur ca îi putem explica iar daca respectivul este matur, ne întelege! La fel se gasesc unii care nu se pot împaca cu ideea asta si   se manifesta, nu e nici un fel de problema, nu tinem pe nimeni cu forta aici.

    Ne-am bucura ca pe viitor sa mai reducem ban-urile si sa încercam sa rezolvam cu vorba buna..

    Acestea fiind spuse, staff-ul va ureaza gl & hf în continuare.

    Multumim tuturor ce au participat la aceasta sedinta!