Nume: Setari Hight FPS

Autorul: no-way

 

În materie de plăci video setările pentru :

Nvidia :

Trebuie să vă duceţi în Control Panel - - > Nvidia Control panel - - > Manage 3D settings si să puneţi următoarele :

Anisotropic filtering - OFF

Antialiasing Gamma correction - OFF

Antialiasing Setting - None

Antialiasing Transparency - OFF

Vertical Sync - Force OFF

ATI :

Intri în catalyst control center / 3D / All settings :

- [x] smooth vision -> let application decide

- [x] disable catalyst A.I.

- mipmap detail level -> HIGH performance

- wait for vertical refresh -> Always OFF

- [x] enable adaptive anti-aliasing -> performance

[x] - bifat

[ ] - debifat

# Intri la Displays Manager / Refresh rate :

- 75 pt LCD/144/244 etc.

- 100 pt CRT

După ce sunt făcute aceste schimbări în toate jocurile se va vedea o crestere de FPS medie dar şi o scădere de calitate a graficii.

Urmeaza partea ce ţine de CS :

Scrieti in configul / consola vostră următoarele comenzi :

snd_mixahead "0.1"

ati_npatch "0"

ati_subdiv "0"

brightness "1.990000"

cl_himodels "0"

cl_idealpitchscale "0.8"

cl_vsmoothing "0.05"

cl_weather "0"

cl_corpsestay "0"

cl_forwardspeed "999"

cl_sidespeed "999"

cl_backspeed "999"

cl_gaitestimation "1"

cl_himodels "0"

cl_lc "1"

cl_lw "1"

cl_resend "0"

cl_solid_players "1"

cl_minmodels "1"

fastsprites "1"

fps_max "101"

fps_modem "0.0"

gamma "3"

hpk_maxsize "4"

hud_draw "1"

ex_interp "0.1"

m_forward "1"

m_pitch "0.022000"

m_side "0.8"

m_yaw "0.022"

mp_decals "300.000000"

s_a3d "0"

s_automax_distance "30.0"

s_automin_distance "2.0"

s_bloat "2.0"

s_distance "60"

s_doppler "0.0"

s_eax "0"

s_leafnum "0"

s_max_distance "1000.0"

s_min_distance "8.0"

s_numpolys "200"

s_polykeep "1000000000"

s_polysize "10000000"

s_refdelay "4"

s_refgain "0.4"

s_rolloff "1.0"

s_verbwet "0.25"

_snd_mixahead "0.1"

s_automax_distance "30.0"

s_automin_distance "2.0"

s_distance "60"

s_doppler "0.0"

s_eax "0.000000"

s_leafnum "0"

s_max_distance "1000.0"

s_min_distance "8.0"

s_occ_epsilon "0"

s_occfactor "0"

s_polykeep "0"

s_polysize "0"

s_reverb "0"

s_rolloff "1.0"

s_usepvs "0"

spec_autodirector_internal "1"

spec_drawcone_internal "1"

spec_drawnames_internal "1"

spec_drawstatus_internal "1"

spec_mode_internal "1"

spec_pip "0"

viewsize "120.000000"

r_bmodelhighfrac "0"

r_detailtextures "0"

r_decals "0"

r_dynamic "0"

r_lightmap "0"

r_mirroralpha "0"

r_mmx "1"

r_norefresh "0"

r_traceglow "0"

violence_ablood "1"

violence_agibs "0"

violence_hblood "1"

violence_hgibs "0"

GL_TEXTUREMODE "GL_LINEAR_MIPMAP_NEAREST"

gl_affinemodels "0"

gl_alphamin "0.25"

gl_clear "0"

gl_cull "1"

gl_dither "1"

gl_keeptjunctions "0"

gl_lightholes "0"

gl_max_size "256"

gl_monolights "0"

gl_palette_tex "0"

gl_picmip "0"

gl_playermip "2"

gl_polyoffset "0.1"

gl_reporttjunctions "0"

gl_round_down "3"

gl_wateramp "0"

gl_ztrick "1"

gl_dither "1"

gl_flipmatrix "0"

gl_fog "1"

gl_monolights "0"

gl_overbright "0"

gl_polyoffset "4"

tracerred "0"

traceralpha "0"

ambient_fade "0"

d_spriteskip "0"

developer "0"

fastsprites "2"

gunsmoke "0"

mp_decals "0"

Dacă vreţi să vedeţi câte FPS aveţi în joc :

- net_graph "3" - pentru dreapta jos ( putin mai detaliat cu ping / loss/ choke / etc.. )

- cl_showfps 1 - pentru stanga sus ( vă arată strict câte FPS aveţi )

Pentru cei cu STEAM modificati : în steam-games - cs propieties - set launch options "-freq 75/144/244/etc" in functie de monitor!

rate "100000"

cl_cmdrate "101"

cl_updaterate "60"

fps_max "101"

fps_modem "0"

ex_interp "0.1" - smooth play

ex_interp "0.05" - optimal

ex_interp "0" - precise

De pus in consola :

fps_max 101

gl_vsync 0

gl_ansio 0

cl_mousegrab 0

m_rawinput 0

rate 25000

fps_override 0

ex_interp 0.01

m_filter 0

cl_lw 0

cl_dynammicrosshair 0

cl_updaterate 101/60

cl_cmdrate 101

hud_centerid 1

hud_fastswitch 1

SET LAUNCH OPTIONS

Setari pentru mouse:

-noforcemaccel -> foloseste acceleratia din Windows a mouse-ului;

-noforcemspd -> foloseste viteza din Windows a mouse-ului;

-noforcemparms -> foloseste setarile din Windows ale butoanelor mouse-ului;

Setari pentru monitor:

Pentru monitoare CRT (cu tub): au refresh rate intre 60-100 Hz, cel mai comun este de 85 Hz;

Pentru monitoare LCD (cristale lichide): au refresh rate intre 60-75 Hz, cel mai comun fiind de 75 Hz./144/244 in functie de monitor!

-w 640 -h 480 -> porneste jocul cu rezolutia 640x480

-w 800 -h 600 -> porneste jocul cu rezolutia 800x600

-w 1024 -h 768 -> porneste jocul cu rezolutia 1024x768

-full -> porneste jocul in mod full-screen

-windowed -> porneste jocul intr-o fereastra

-freq x -> forteaza monitorul sa ruleze la numarul specificat de hertzi (x) Exemplu freq- 100

Setari video:

-gl -> ruleaza jocul in modul video OpenGL

-d3d -> ruleaza jocul in modul video Direct3d

-soft -> ruleaza jocul in modul video Software

Alte setari:

-16bpp -> forteaza adancimea culorilor la 16 biti

-32bpp -> forteaza adancimea culorilor la 32 biti

-heapsize x -> Aloca cata memorie RAM vrei sa foloseasca jocul (in Kilobytes)

-heapsize 262144 ->> daca avem 512 MB

-heapsize 524288 ->> daca avem 1 GB

-heapsize 1048576 ->> daca avem 2 GB

-nojoy -> Dezactiveaza suportul pentru joystick (salveaza ceva memorie RAM pentru joc)

-noip > Dezactiveaza protocolul UDP

-noipx > Dezactiveaza protocoalele IPX/SPX

-nofbo > Acesta setare ajuta sa nu mai vedeti jucatorii in sus sau jumatatea ecranului

-nomsaa > Aceasta setare ajuta sa nu mai vedeti jucatorii in sus sau jumatatea ecranului

-wavonly > Dezactiveaza direct sound

-noaafonts > Fara Anti-Aliasing in fonturile chatului

-autoconfig > Reseteaza default (setari prestabilite) jocul

-condebug > Logheaza tot ce vorbesti/faci pe cs

Setari consola:

m_rawinput "1" Dezactiveaza toate procesele care au treaba cu windows-ul (Precizie ridicata,recul mai scazut)

m_customaccel "0" Dezactiveaza acceleratia mouse-ului

m_customaccel_exponent "0"

m_customaccel_max "0"

m_customaccel_scale "0"

cl_mousegrab "0" Daca folositi Windows lasati-l pe 0 daca folositi Linux lasati-l pe 1

gl_vsync "0" Inchide vsync (Ajuta la cresterea FPS)

gl_ansio "0" Inchide anisotropic filtering (Ajuta la cresterea FPS)

gl_fog "0" Elimina ceata si praful (Ajuta la vizibilitate si crestere FPS)

cl_shadows "0" Elimina 50% umbrele (Ajuta la vizibiliate si crestere FPS)