OP#1 · Jan 14, 2024
Nume: Setari Hight FPS
Autorul: no-way
În materie de plăci video setările pentru :
Nvidia :
Trebuie să vă duceţi în Control Panel - - > Nvidia Control panel - - > Manage 3D settings si să puneţi următoarele :
Anisotropic filtering - OFF
Antialiasing Gamma correction - OFF
Antialiasing Setting - None
Antialiasing Transparency - OFF
Vertical Sync - Force OFF
ATI :
Intri în catalyst control center / 3D / All settings :
- [x] smooth vision -> let application decide
- [x] disable catalyst A.I.
- mipmap detail level -> HIGH performance
- wait for vertical refresh -> Always OFF
- [x] enable adaptive anti-aliasing -> performance
[x] - bifat
[ ] - debifat
# Intri la Displays Manager / Refresh rate :
- 75 pt LCD/144/244 etc.
- 100 pt CRT
După ce sunt făcute aceste schimbări în toate jocurile se va vedea o crestere de FPS medie dar şi o scădere de calitate a graficii.
Urmeaza partea ce ţine de CS :
Scrieti in configul / consola vostră următoarele comenzi :
snd_mixahead "0.1"
ati_npatch "0"
ati_subdiv "0"
brightness "1.990000"
cl_himodels "0"
cl_idealpitchscale "0.8"
cl_vsmoothing "0.05"
cl_weather "0"
cl_corpsestay "0"
cl_forwardspeed "999"
cl_sidespeed "999"
cl_backspeed "999"
cl_gaitestimation "1"
cl_himodels "0"
cl_lc "1"
cl_lw "1"
cl_resend "0"
cl_solid_players "1"
cl_minmodels "1"
fastsprites "1"
fps_max "101"
fps_modem "0.0"
gamma "3"
hpk_maxsize "4"
hud_draw "1"
ex_interp "0.1"
m_forward "1"
m_pitch "0.022000"
m_side "0.8"
m_yaw "0.022"
mp_decals "300.000000"
s_a3d "0"
s_automax_distance "30.0"
s_automin_distance "2.0"
s_bloat "2.0"
s_distance "60"
s_doppler "0.0"
s_eax "0"
s_leafnum "0"
s_max_distance "1000.0"
s_min_distance "8.0"
s_numpolys "200"
s_polykeep "1000000000"
s_polysize "10000000"
s_refdelay "4"
s_refgain "0.4"
s_rolloff "1.0"
s_verbwet "0.25"
_snd_mixahead "0.1"
s_automax_distance "30.0"
s_automin_distance "2.0"
s_distance "60"
s_doppler "0.0"
s_eax "0.000000"
s_leafnum "0"
s_max_distance "1000.0"
s_min_distance "8.0"
s_occ_epsilon "0"
s_occfactor "0"
s_polykeep "0"
s_polysize "0"
s_reverb "0"
s_rolloff "1.0"
s_usepvs "0"
spec_autodirector_internal "1"
spec_drawcone_internal "1"
spec_drawnames_internal "1"
spec_drawstatus_internal "1"
spec_mode_internal "1"
spec_pip "0"
viewsize "120.000000"
r_bmodelhighfrac "0"
r_detailtextures "0"
r_decals "0"
r_dynamic "0"
r_lightmap "0"
r_mirroralpha "0"
r_mmx "1"
r_norefresh "0"
r_traceglow "0"
violence_ablood "1"
violence_agibs "0"
violence_hblood "1"
violence_hgibs "0"
GL_TEXTUREMODE "GL_LINEAR_MIPMAP_NEAREST"
gl_affinemodels "0"
gl_alphamin "0.25"
gl_clear "0"
gl_cull "1"
gl_dither "1"
gl_keeptjunctions "0"
gl_lightholes "0"
gl_max_size "256"
gl_monolights "0"
gl_palette_tex "0"
gl_picmip "0"
gl_playermip "2"
gl_polyoffset "0.1"
gl_reporttjunctions "0"
gl_round_down "3"
gl_wateramp "0"
gl_ztrick "1"
gl_dither "1"
gl_flipmatrix "0"
gl_fog "1"
gl_monolights "0"
gl_overbright "0"
gl_polyoffset "4"
tracerred "0"
traceralpha "0"
ambient_fade "0"
d_spriteskip "0"
developer "0"
fastsprites "2"
gunsmoke "0"
mp_decals "0"
Dacă vreţi să vedeţi câte FPS aveţi în joc :
- net_graph "3" - pentru dreapta jos ( putin mai detaliat cu ping / loss/ choke / etc.. )
- cl_showfps 1 - pentru stanga sus ( vă arată strict câte FPS aveţi )
Pentru cei cu STEAM modificati : în steam-games - cs propieties - set launch options "-freq 75/144/244/etc" in functie de monitor!
rate "100000"
cl_cmdrate "101"
cl_updaterate "60"
fps_max "101"
fps_modem "0"
ex_interp "0.1" - smooth play
ex_interp "0.05" - optimal
ex_interp "0" - precise
De pus in consola :
fps_max 101
gl_vsync 0
gl_ansio 0
cl_mousegrab 0
m_rawinput 0
rate 25000
fps_override 0
ex_interp 0.01
m_filter 0
cl_lw 0
cl_dynammicrosshair 0
cl_updaterate 101/60
cl_cmdrate 101
hud_centerid 1
hud_fastswitch 1
SET LAUNCH OPTIONS
Setari pentru mouse:
-noforcemaccel -> foloseste acceleratia din Windows a mouse-ului;
-noforcemspd -> foloseste viteza din Windows a mouse-ului;
-noforcemparms -> foloseste setarile din Windows ale butoanelor mouse-ului;
Setari pentru monitor:
Pentru monitoare CRT (cu tub): au refresh rate intre 60-100 Hz, cel mai comun este de 85 Hz;
Pentru monitoare LCD (cristale lichide): au refresh rate intre 60-75 Hz, cel mai comun fiind de 75 Hz./144/244 in functie de monitor!
-w 640 -h 480 -> porneste jocul cu rezolutia 640x480
-w 800 -h 600 -> porneste jocul cu rezolutia 800x600
-w 1024 -h 768 -> porneste jocul cu rezolutia 1024x768
-full -> porneste jocul in mod full-screen
-windowed -> porneste jocul intr-o fereastra
-freq x -> forteaza monitorul sa ruleze la numarul specificat de hertzi (x) Exemplu freq- 100
Setari video:
-gl -> ruleaza jocul in modul video OpenGL
-d3d -> ruleaza jocul in modul video Direct3d
-soft -> ruleaza jocul in modul video Software
Alte setari:
-16bpp -> forteaza adancimea culorilor la 16 biti
-32bpp -> forteaza adancimea culorilor la 32 biti
-heapsize x -> Aloca cata memorie RAM vrei sa foloseasca jocul (in Kilobytes)
-heapsize 262144 ->> daca avem 512 MB
-heapsize 524288 ->> daca avem 1 GB
-heapsize 1048576 ->> daca avem 2 GB
-nojoy -> Dezactiveaza suportul pentru joystick (salveaza ceva memorie RAM pentru joc)
-noip > Dezactiveaza protocolul UDP
-noipx > Dezactiveaza protocoalele IPX/SPX
-nofbo > Acesta setare ajuta sa nu mai vedeti jucatorii in sus sau jumatatea ecranului
-nomsaa > Aceasta setare ajuta sa nu mai vedeti jucatorii in sus sau jumatatea ecranului
-wavonly > Dezactiveaza direct sound
-noaafonts > Fara Anti-Aliasing in fonturile chatului
-autoconfig > Reseteaza default (setari prestabilite) jocul
-condebug > Logheaza tot ce vorbesti/faci pe cs
Setari consola:
m_rawinput "1" Dezactiveaza toate procesele care au treaba cu windows-ul (Precizie ridicata,recul mai scazut)
m_customaccel "0" Dezactiveaza acceleratia mouse-ului
m_customaccel_exponent "0"
m_customaccel_max "0"
m_customaccel_scale "0"
cl_mousegrab "0" Daca folositi Windows lasati-l pe 0 daca folositi Linux lasati-l pe 1
gl_vsync "0" Inchide vsync (Ajuta la cresterea FPS)
gl_ansio "0" Inchide anisotropic filtering (Ajuta la cresterea FPS)
gl_fog "0" Elimina ceata si praful (Ajuta la vizibilitate si crestere FPS)
cl_shadows "0" Elimina 50% umbrele (Ajuta la vizibiliate si crestere FPS)
Autorul: no-way
În materie de plăci video setările pentru :
Nvidia :
Trebuie să vă duceţi în Control Panel - - > Nvidia Control panel - - > Manage 3D settings si să puneţi următoarele :
Anisotropic filtering - OFF
Antialiasing Gamma correction - OFF
Antialiasing Setting - None
Antialiasing Transparency - OFF
Vertical Sync - Force OFF
ATI :
Intri în catalyst control center / 3D / All settings :
- [x] smooth vision -> let application decide
- [x] disable catalyst A.I.
- mipmap detail level -> HIGH performance
- wait for vertical refresh -> Always OFF
- [x] enable adaptive anti-aliasing -> performance
[x] - bifat
[ ] - debifat
# Intri la Displays Manager / Refresh rate :
- 75 pt LCD/144/244 etc.
- 100 pt CRT
După ce sunt făcute aceste schimbări în toate jocurile se va vedea o crestere de FPS medie dar şi o scădere de calitate a graficii.
Urmeaza partea ce ţine de CS :
Scrieti in configul / consola vostră următoarele comenzi :
snd_mixahead "0.1"
ati_npatch "0"
ati_subdiv "0"
brightness "1.990000"
cl_himodels "0"
cl_idealpitchscale "0.8"
cl_vsmoothing "0.05"
cl_weather "0"
cl_corpsestay "0"
cl_forwardspeed "999"
cl_sidespeed "999"
cl_backspeed "999"
cl_gaitestimation "1"
cl_himodels "0"
cl_lc "1"
cl_lw "1"
cl_resend "0"
cl_solid_players "1"
cl_minmodels "1"
fastsprites "1"
fps_max "101"
fps_modem "0.0"
gamma "3"
hpk_maxsize "4"
hud_draw "1"
ex_interp "0.1"
m_forward "1"
m_pitch "0.022000"
m_side "0.8"
m_yaw "0.022"
mp_decals "300.000000"
s_a3d "0"
s_automax_distance "30.0"
s_automin_distance "2.0"
s_bloat "2.0"
s_distance "60"
s_doppler "0.0"
s_eax "0"
s_leafnum "0"
s_max_distance "1000.0"
s_min_distance "8.0"
s_numpolys "200"
s_polykeep "1000000000"
s_polysize "10000000"
s_refdelay "4"
s_refgain "0.4"
s_rolloff "1.0"
s_verbwet "0.25"
_snd_mixahead "0.1"
s_automax_distance "30.0"
s_automin_distance "2.0"
s_distance "60"
s_doppler "0.0"
s_eax "0.000000"
s_leafnum "0"
s_max_distance "1000.0"
s_min_distance "8.0"
s_occ_epsilon "0"
s_occfactor "0"
s_polykeep "0"
s_polysize "0"
s_reverb "0"
s_rolloff "1.0"
s_usepvs "0"
spec_autodirector_internal "1"
spec_drawcone_internal "1"
spec_drawnames_internal "1"
spec_drawstatus_internal "1"
spec_mode_internal "1"
spec_pip "0"
viewsize "120.000000"
r_bmodelhighfrac "0"
r_detailtextures "0"
r_decals "0"
r_dynamic "0"
r_lightmap "0"
r_mirroralpha "0"
r_mmx "1"
r_norefresh "0"
r_traceglow "0"
violence_ablood "1"
violence_agibs "0"
violence_hblood "1"
violence_hgibs "0"
GL_TEXTUREMODE "GL_LINEAR_MIPMAP_NEAREST"
gl_affinemodels "0"
gl_alphamin "0.25"
gl_clear "0"
gl_cull "1"
gl_dither "1"
gl_keeptjunctions "0"
gl_lightholes "0"
gl_max_size "256"
gl_monolights "0"
gl_palette_tex "0"
gl_picmip "0"
gl_playermip "2"
gl_polyoffset "0.1"
gl_reporttjunctions "0"
gl_round_down "3"
gl_wateramp "0"
gl_ztrick "1"
gl_dither "1"
gl_flipmatrix "0"
gl_fog "1"
gl_monolights "0"
gl_overbright "0"
gl_polyoffset "4"
tracerred "0"
traceralpha "0"
ambient_fade "0"
d_spriteskip "0"
developer "0"
fastsprites "2"
gunsmoke "0"
mp_decals "0"
Dacă vreţi să vedeţi câte FPS aveţi în joc :
- net_graph "3" - pentru dreapta jos ( putin mai detaliat cu ping / loss/ choke / etc.. )
- cl_showfps 1 - pentru stanga sus ( vă arată strict câte FPS aveţi )
Pentru cei cu STEAM modificati : în steam-games - cs propieties - set launch options "-freq 75/144/244/etc" in functie de monitor!
rate "100000"
cl_cmdrate "101"
cl_updaterate "60"
fps_max "101"
fps_modem "0"
ex_interp "0.1" - smooth play
ex_interp "0.05" - optimal
ex_interp "0" - precise
De pus in consola :
fps_max 101
gl_vsync 0
gl_ansio 0
cl_mousegrab 0
m_rawinput 0
rate 25000
fps_override 0
ex_interp 0.01
m_filter 0
cl_lw 0
cl_dynammicrosshair 0
cl_updaterate 101/60
cl_cmdrate 101
hud_centerid 1
hud_fastswitch 1
SET LAUNCH OPTIONS
Setari pentru mouse:
-noforcemaccel -> foloseste acceleratia din Windows a mouse-ului;
-noforcemspd -> foloseste viteza din Windows a mouse-ului;
-noforcemparms -> foloseste setarile din Windows ale butoanelor mouse-ului;
Setari pentru monitor:
Pentru monitoare CRT (cu tub): au refresh rate intre 60-100 Hz, cel mai comun este de 85 Hz;
Pentru monitoare LCD (cristale lichide): au refresh rate intre 60-75 Hz, cel mai comun fiind de 75 Hz./144/244 in functie de monitor!
-w 640 -h 480 -> porneste jocul cu rezolutia 640x480
-w 800 -h 600 -> porneste jocul cu rezolutia 800x600
-w 1024 -h 768 -> porneste jocul cu rezolutia 1024x768
-full -> porneste jocul in mod full-screen
-windowed -> porneste jocul intr-o fereastra
-freq x -> forteaza monitorul sa ruleze la numarul specificat de hertzi (x) Exemplu freq- 100
Setari video:
-gl -> ruleaza jocul in modul video OpenGL
-d3d -> ruleaza jocul in modul video Direct3d
-soft -> ruleaza jocul in modul video Software
Alte setari:
-16bpp -> forteaza adancimea culorilor la 16 biti
-32bpp -> forteaza adancimea culorilor la 32 biti
-heapsize x -> Aloca cata memorie RAM vrei sa foloseasca jocul (in Kilobytes)
-heapsize 262144 ->> daca avem 512 MB
-heapsize 524288 ->> daca avem 1 GB
-heapsize 1048576 ->> daca avem 2 GB
-nojoy -> Dezactiveaza suportul pentru joystick (salveaza ceva memorie RAM pentru joc)
-noip > Dezactiveaza protocolul UDP
-noipx > Dezactiveaza protocoalele IPX/SPX
-nofbo > Acesta setare ajuta sa nu mai vedeti jucatorii in sus sau jumatatea ecranului
-nomsaa > Aceasta setare ajuta sa nu mai vedeti jucatorii in sus sau jumatatea ecranului
-wavonly > Dezactiveaza direct sound
-noaafonts > Fara Anti-Aliasing in fonturile chatului
-autoconfig > Reseteaza default (setari prestabilite) jocul
-condebug > Logheaza tot ce vorbesti/faci pe cs
Setari consola:
m_rawinput "1" Dezactiveaza toate procesele care au treaba cu windows-ul (Precizie ridicata,recul mai scazut)
m_customaccel "0" Dezactiveaza acceleratia mouse-ului
m_customaccel_exponent "0"
m_customaccel_max "0"
m_customaccel_scale "0"
cl_mousegrab "0" Daca folositi Windows lasati-l pe 0 daca folositi Linux lasati-l pe 1
gl_vsync "0" Inchide vsync (Ajuta la cresterea FPS)
gl_ansio "0" Inchide anisotropic filtering (Ajuta la cresterea FPS)
gl_fog "0" Elimina ceata si praful (Ajuta la vizibilitate si crestere FPS)
cl_shadows "0" Elimina 50% umbrele (Ajuta la vizibiliate si crestere FPS)