Salutare dragilor, 

stiiati ca... astazi, pe 10 Octombire, sarbatorim "OMS"? 

OMS aka WHO = Organizatia Mondiala a Sanatatii / World Health Organization 

Ce este WHO: 


  • WHO sau OMS este o organizatie internationala care are rolul de a mentine si coordona situatia sanatii populatiilor de pe glob. 


  • Are rolul diminuarii efectelor bolilor netransmisibile, dezvoltarea si îmbatrâniria, nutritia si alimentatia sanatoasa si/sau abuzul de substante. 




Când?: 


  • Cu ocazia unei conferinte tinute la Paris în martie-aprilie 1946 de catre 18 membri ONU, un comitet tehnic a redactat un plan de constitutie pentru organizatie mondiala a sanatatii. Erau descrise principiile de activitate si functiile pe care urma sa le aiba organizatia. Aceste propuneri au fost apoi prezentate delegatiilor nationale la o conferinta tinuta la New York in iunie-iulie 1946. Pe 19 iulie, 61 de state au semnat constitutia. 




Scopul: 


  • Rolul organizatiei, stabilit in constitutia ei, este mentinerea în cea mai buna stare a sanatatii populatiilor pe glob. Strategia de combatere a bolilor a fost formulata în "Declaratia de la Alma-Ata" (1978 din Kazahstan. 


  • Nivelul de sanatate atins trebuie sa-i asigure omului o stare fizica si psihica pentru a putea deveni productiv si folositor societatii. 


  • Conceptia despre sanatate si despre mentinerea ei prin strategia combaterii bolilor este formulata în "Charta de la Otawwa (1986)"