Scoala de Admini

ImportedMember 🕒 Nov 24, 2024 👁️ 499 views 💬 8 replies 🔒 Locked
👁️ Viewing now: just you
OP#1 · Nov 24, 2024
Salut,dupa cum spune si titlul am sa las aici cateva comenzi pentru ADMINI 

Lista comenzi AMXMODX:

1: amx_ban <nume> [ip] <minute> [Motiv]

2: amx_banmenu - afiseaza meniul de banare

3: amx_cancelvote -anuleaza ultimul vot

10: amx_chat <mesaj> - afiseaza mesaje Adminilor

11: amx_clcmdmenu - afiseaza meniul de comenzi -ameaza clientilor

12: meniul comenzilor

13: amx_cvar <cvar> [valoare]

17 : amx_gag <authid> <a>

18 amx_help - afiseaza aceste comenzi de ajutor

19 amx_banip <nume> <minute> - ban pe ip (valoarea 0 la minute este ban permanent)

20: amx_kick <nume> [Motiv] - da afara jucatorul

21: amx_kickmenu - afiseaza meniul de deconectare a unui jucator

22: amx_leave <tag> [tag] [tag] [tag]

23 amx_listmaps - lista hartilor care pot fi alese.

24: amx_makeadmin <nume> [litere de acces] - i dai unui jucator puterea de a avea admin pana se schimba harta

1. Comenzile de ban :

Acestea comenzi le putem grupa in doua categorii si anume:

I. Comenzi pe care le aplicam atunci cand jucatorul E PE SERVER:

1.a - amx_ban "STEAM:ID" time "reason"

1.b - amx_banip nick time "reason"

1.c - amx_banip "nick din 2 cuvinte" time "reason"

1.d - amx_banip #nr.ID time " motiv"

II. Comenzi pe care le aplicam atunci cand jucatorul A IESIT DE PE SERVER:

1.e - amx_addban Nick "STEAM:ID" time "motiv" - cu Advanced Bans / amx_addban "STEAM:ID" time "motiv" - fara Advanced Bans

1.f - amx_addban nick IP time "reson" / amx_addban nick time " reason"

1.g - amx_addban "nick din 2 cuvinte" IP time "reason"

La comenzile 1.a/c/e/g intotdeauna sa se foloseasca OBLIGATORIU [ "" ] !

In cazul playerilor cu numele gen : A , * , ç , § , sau atunci cand doi jucatori de pe server au nume asemenatoare (de ex. Player, respectiv (1)Player) - se folosesc comenzile vote / status se ia nr.ID si se aplica comanda 1.d .

2. Comenzi legat de vizualizarea / recuperarea IP-urilor !

2.a - amx_showip / amx_ip nick - afiseaza IP-urile celor conectati pe server

2.b - amx_last - afiseaza IP-urile celor care au iesit de pe server

3. Folosirea ESP-ului la cote maxime [ Accesul in meniul ESP se face pe tasta R , numai cand esti dead ( mort ) ] :

3.a - Folosirea ESP-ului in cazul in care facem un demo unui suspect de Wall :

- In acest caz avem nevoie decat de nr.2 - ON , restu OFF ! Practic ne intereseaza decat adversarii si nimic mai mult ! Cu nr 2 ON putem vedea casutele verzi de la adversari prin pereti , cutii etc . In acest fel obtinem un demo cat mai clar , cat mai concludent incat claritatea e maxima si nu folosim de ESP atat cat avem nevoie !

3.b - Folosirea ESP-ului atunci cand facem un demo unui suspect de Aim :

- In aceasta situatie practic nu avem nevoie de ESP , el trebuie trecut pe OFF ( din sagetile UP / DOWN ; ON / OFF ) deoarece tinta / reculul trebuie sa ramana cat mai clar pentru a judeca fazele cat mai corect !

4. Cum se realizează ss-urile cat mai concludente !

4.a - Intotdeauna SS-urile se realizeaza fiind spectator ! Inainte de a face SS recomand in a urmari 2...3 runde stilul de joc si de a judeca daca e vorba de skill sau cod .

- Niciodata SS-urile nu se fac in timp ce jucati pentru ca nu stiti pozitia exacta a suspectului !

- Niciodata nu se fac SS-urile in baza ! Ele se fac numai atunci cand are in fata sa prin perete , cutie , poarta cel putin un adversar !

5. Explicatii si indicii la recunoasterea celor care folosesc coduri ( Wall , Aim , Norecoil , Silent - Aim , Anti-ss)

5.a - Cand vorbim de Wall , intotdeauna ESP ON ( doar nr 2 : ON ) . Wall-ul nu se rezuma doar la urmarirea adversarilor prin perete , indiferent ca le face sau nu damage ... De exemplu la jucatorii mai experimentati gasim wall ON / OFF unde e mult mai greu sa realizezi un demo cu faze concludente ! Wall-ul se poate deduce si din fazele unde el se retrage ( se fereste de multime " adversari " ) , umbla cu he-ul in mana toata mapa pana prinde in raza un adversar , nu pierde niciodata adversarii de pe monitor si astfel situatiile pot fi mult mai multe !

5.b - Cand vorbim de Aim , intotdeauna ESP OFF incat sa avem cat mai clara imaginea . Aim-ul intotdeauna e setat pe cap /piept se poate recunoaste foarte usor, deoarece miscarile tintei sunt bruste, sare de pe om pe om.

5.c - Norecoil - se poate observa la viteza normala sau in slowmotion ( viewdemo nick.dem ) atunci cand suspectul apasa ! Daca playerul suspect trage rafale de cate 3..4 gloante se vede foarte greu ! Gloantele se duc liniar iar fiecare glont urmareste tinta, recuul armei fiind absent . De asemenea experienta adminului isi spune cuvantul !

5.d - Silent-Aim - cum ii spune si numele are caracteristicile unui aim numai ca e mult mai " silentios " . Nu mai apar acele miscari bruste de pe un adversar pe altu ! Totusi, se observa cum tinta este fortata pe adversar, iar atunci cand are in fata 2 adversari si ii apasa , tinta incepe sa devina haotica miscandu-se in zig zag. De asemenea in acest caz nu mai exista recul la arma ... si aici depinde de experienta adminului !

5.e - Anti-ss - Aici este vorba despre un script care face in acelasi timp o copie a asa-ziselor SS-uri , insa fara cod ! Acest script se activeaza / dezactiveaza dupa fiecare ss in parte incat creeaza intre poze sau mica eroare de timp !

6. Comenzile cvar !

6.a - amx_cvarmenu - arata comenzile cvar care sunt bagate pe server !

6.b - amx_cvar mp_autokick - daca e activat, da automat kick la spectatori !

- am_cvar mp_autokick 0 dezactivat

- amx_cvar mp_autokick 1 activat (implicit)

6.c - amx_cvar mp_autoteambalance - face sa fie automat acelasi nr de jucatori la fiecare echipa

- amx_cvar mp_autoteambalance 1 activat

- amx_cvar mp_autoteambalance 0 dezactivat

6.d - amx_cvar mp_buytime - specifica limita in secunde pana cand jucatorii pot cumpara arme , grenazi (de la inceputul rundei) !

- amx_cvar mp_buytime 15 (implicit)

6.f - amx_cvar mp_fadetoblack - daca e activ innegreste ecranul jucatorului dupa ce moare/sau cand e spec. recomandat pentru meciurile de război

 

6.g - amx_cvar mp_freezetime - înainte de a începe runda, playerii stau frozen(default)

- amx_cvar mp_freezetime 3 - se foloseste pe hartile unde se cumpara arme

- amx_cvar mp_freezetime 0 - se foloseste pe hartile fy_ / awp _

6.h - amx_cvar mp_friendlyfire - se poate ( face / sau nu ) damage intre coechipieri

- amx_cvar mp_friendlyfire 0 - OFF

- amx_cvar mp_friendlyfire 1 - ON

6.i - amx_cvar mp_limitteams - o echipa poate avea un număr de jucători în plus fata de cealalta !

- amx_cvar mp_limitteams 0 - [ OFF ]

- amx_cvar mp_limitteams 1 / 2 - [ ON ]- O echipa poate avea un număr de 1 / 2 jucători in plus fata de cealalta ! Depinde de valoare [ 1 ] sau [ 2 ] !

6.j - amx_cvar mp_roundtime - seteaza durata fiecarei runde

Exemplu:

- amx_cvar mp_roundtime 1 - runda dureaza 1 minut

- amx_cvar mp_roundtime 1.75 - runda dureaza 1:45

6.k - amx_cvar mp_timelimit - cat timp ruleaza harta pe server

- amx_cvar mp_timelimit 0 - harta care este momentul respectiv , ruleaza pe timp nelimitat !

 

7. - Tehnici care ajuta la creearea unui demo perfect cu faze concludente !

7.a - Aici ne punem in situatia cand nu putem sta spectator ( serverul nu o permite / adminii nu permit / admin suspect ) !

- De ex. vreau sa fac un demo unui alt admin si de frica sa nu treaca codurile pe OFF , fac un demo in timp ce ma joc ! Cand incepe runda , imi dau kill si cu demo on direct pe el ma pun sau faceti rush cu usp-ul / glock-ul incat sa mori primul dar sa ai timp sa prinzi si faze cat mai clare cu suspectul !

-Sau mai simplu setez menu de cumparare pe Old style menus | Opțiuni=Multiplayer=Avansat=Cumpărare mod de meniu= selectam meniurile Old Style

7.b - Comenzile pentru a crea un demo :

- record nume ( incepe inregistrarea demo-ului )

- stop ( opreste inregistrarea demo-ului )

Demo-ul se salveaza sub denumirea de nume.dem si il gasiti :

- C - Fișiere program - CS 1.6 - strike [ VALVE ]

- C - Fișiere program - Steam - steams - IDsteam - Counter-Strike - cstrike [ STEAM ]

** Depinde in ce partiție ați instalat jocul

8. - Cum facem sa vizualizam un demo in slow-motion !

8.a - Deschiderea demo-ului se face prin comanda viewdemo nick.dem !

- Dupa ce aplicam aceasta comanda , incepe de ruleze demo-ul dar avem si o bara de optiuni din care dirijam demo-ul prin :

* Pauza

* Play

* Viteza inainte : x2 ; x4

* Viteza inapoi : 1/2 ; 1/4 (încetinitor)

Vizualizarea demo-urilor in slowmotion ajuta la prinderea celor cu No-recoil si nu numai !

9. - Comenzile folosite pentru schimbarea hartii :

Lucruri esentiale pe care orice admin trebuie sa le cunoasca inainte de a derula un vot :

9.b - Inainte de a se vota se consulta si se tine cont de opiniile celorlati admini , dar si de cele ale jucatorilor .

9.c - In mod obligatoriu inaintea de consultare se verifica ultimele harti jucate prin comanda /harti .

9.d - Comanda de vot:

- amx_voteamp <harta1> <harta2> Ex: amx_voteamp de_dust2 de_inferno

* Se pot vota pana la 5 harti , dar nu este indicat pentru ca exista mari sanse ca votul sa esueze din cauza lipsei votului majoritar asupra uneia .

9.e - Comanda de schimbare a hartii:

- amx_map <harta> Ex: amx_map de_dust2

* In acest caz se pune harta care a fost aleasa in cadrul votului .

Daca aveti nelamuriri/intrebari/alte comenzi la care nu stiti cum sa procedati va rog intrebati si va voi raspunde.
#2 · Nov 27, 2024
in acest topic  voi prezenta  cateva  din codurile mai rar folosite de hackeri, de care adminii  incepatori  si cei cu mai putina experienta , pot trece cu vederea  voi face  postari   care sa ajute  adminii incepatori cu unele  coduri pe care le am intalnit in cei 14 ani de adminat in ideea  ca sa invatam  pe cei care preia stafeta de la noi  sa pastreze  acest joc  cat mai curat                                                                                                                                                                                   voi incepe cu tinta la awp. in mod normal cand jucatorul nu se uita prin luneta  la  awp   arma  nu are tinta  ca  la celelalte arme. asadar cand vi se da  poze  cu tinta la  awp cand  playerul e no-scope  . acesta este un hack si asa veti intelege  si cum  unii playeri trag noscope si  le nimeresc "bine"

 

 

 

 



#3 · Nov 28, 2024
astazi prezint "esp box wall"  un hack  mai rar intalnit si este o varianta modernizata  a  vechiului  OGC , si daca adminul nu verifica atent  pozele primite trece foarte usor  cu vederea. veti vedea cum arata in poza normala , dar si in poza verde.poate avea culoarea  rosie  verde  albastru  sau alb

 



 

#4 · Nov 29, 2024
poza asta este foarte utila , eu unul am intalnit acest  " espbox " de aceea toti colegii trebuie sa verifice si poza verde foarte atenti . Multumim Need !
#5 · Nov 29, 2024
un hack foarte greu detectat   pixellwall

 

#6 · Nov 30, 2024
astazi va prezint  un detinator de steam  cu wall  in dotare, asta pentru ca  adminii incepatori sa stie  ca daca  playerul area steam  nu inseamna  ca  nu poate  fi codat. acest player  l am prins   pe alt server unde  am activat  datorita  unui plugin amx_ss  putin  mai aparte,  la comanda amx_ss   pluginul executa 2  poze, 1 normala  si una  .tga  care  putea fi  deschisa  doar  cu un program  ifranview. aceasta poza  nu putea  fi modificata   chiar daca  acel player  avea  script anti-ss,  mi a dat poza  fara sa stie  ca  nu putea fi modificata de anti-ss, pluginul era foarte bun , problema era cu adminii , unii nu erau capabili sa  deschida pozele  cu  programul ifranview, era foarte complicat pentru unii  sa tragi poza in program si sa  alegi extensia  .tga  pentru a deschide. cat timp a fost folosit  cam 6 luni  35   detinatori de steam au fost depistati folosind  wallhack

 

#7 · Dec 1, 2024
un alt avantaj  interzis pe  majoritatea serverelor  sun modelele esl

#8 · Dec 2, 2024
astazi  va prezint  adv hack.  un tip de wall ce  arata  toti playerii  prin  ziduri, cutii, ca si siluete  colorate diferit  

 

#9 · Mar 8, 2025
un alt  hack putin bagat in seama  este radar hack , un script  care adauga un radar ce iti arata pe el  toti playerii  inclusiv adversarii   , in culori diferita, ct albastri  , tero rosii

 

🔒 This topic is locked. New replies are not allowed.