OP#1 · Oct 14, 2024
Sunt abonat DIGI pe partea de telefonie mobilă de cel puțin zece ani, de când Vodafone s-a zgârcit la oferta de prelungire. De atunci am portat numerele soției și al soacrei la ei, iar pe cele ale copiilor le-am deschis direct la ei.
Între timp, au trecut ”gardul” părinții și cumnații tot la operatorul autohton, iar din familie cred că doar sora mea a rămas la Vodafone, dar după un preliplu pe DIGI de câțiva ani!

La momentul la care am făcut trecerea la ei, DIGI încă avea parteneriat de roaming local cu Vodafone, acoperirea era mai degrabă pe hartă decât pe teren, semnalul fluctuant și 4G doar în plan. Între timp, toate acestea s-au îmbunătățit semnificativ, singurele lucruri care au rămas la fel fiind prețurile mici și suportul tehnic aproape inexistent. Dacă primul mă bucură că e tot așa, al doilea nu l-am mai folosit de vreo doi-trei ani, așa că nu bag mâna în foc că e la fel. Cum ar zice englezul, take it with a pinch of salt și contraziceți-mă.
Cumva, am mai discutat tangențial despre subiect în acest editorial, dar acum aș vrea să dezbatem altfel subiectul. În primă fază, important la noi este costul. Când spun la noi, mă refer la abonamentele de pe numele meu, pe care le folosește familia, dar sunt convins că asta se aplică la nivel de țară. Pentru că am cinci abonamente DIGI Optim Nelimitat, costul lor a scăzut de la 5 la 3 euro fiecare. Am doar atâtea abonamente pentru că, la momentul respectiv, ăsta era numărul maxim permis. Acum văd că se pot face șapte, așa că analizez dacă nu cumva SIM-ul folosit pentru testele de telefoane, care este un YOXO, nu merită portat tot la ei. Mai multe detalii despre costuri și resurse găsiți pe pagina lor de internet.
La ceilalți operatori prețurile încep de la 5, 7 sau 9 euro, cu anumite reduceri (chiar până la jumătate) cu ocazia unor oferte sezoniere sau la portare. Chiar și așa, fiind vorba de reduceri temporare, de care nu beneficiez pe toată perioada contractuală, care oricum nu sunt mai mici decât oferta standard de la DIGI, nu m-a impresionat atât de mult încât să merite schimbarea!
Un al doilea motiv pentru care nu voi schimba furnizorul telecom ține de acoperire, care este acum mult superioară față de ce oferea când m-am mutat la ei. Ba mai mult, sunt locuri unde DIGI oferă semnal mult mai bun decât concurența, lucru certificat și de colegii de pe blog, deci nu doar de mine. Am mers pe autostrăzi (bine, nu sunt ele multe pe la noi), în zone montane sau în sate mai mult sau mai puțin izolate, iar peste tot am prins minim 4G stabil, îndeajuns pentru streming, apeluri video sau rețele de socializare. Iar Orange sau Vodafone, celelalte abonamente pe care le am, erau sub acest nivel. La YOXO, că nu e chiar Orange, aveam în anumite zone chiar downgrade la 3G!!!
Ar mai fi de discutat calitatea semnalului, dar și aici se văd îmbunătățiri continue. Știu că nu se compară cu vitezele celor de la Orange, asta șa este, dar sunt cam la același nivel cu Vodafone, iar asta se întâmplă cu un cost muuult redus! Pentru că asta e marea problemă pe care utilizatorii o semnalează. Doar că, să fim sinceri, de câte ori ai nevoie de download maxim? Chiar te uiți zilnic la filme pe smartphone sau faci hotspot pentru laptopul de serviciu, unde ai tot timpul ședințe video pe Zoom sau Teams? Pentru că, dacă e așa, atunci clar nu ai nevoie de un abonament simplu, ci poate chiar de un modem mobil dedicat!
De asemenea, până anul acesta, am putea recunoaște că investițiile în rețea nu se prea vedeau. Doar că, acum avem spectru 5G achiziționat, cu acoperire care se extinde constant, cu echipamente noi montate prin diverse zone etc. Prin urmare, chiar și la acest capitol aș pune DIGI lângă, dacă nu chiar peste, Vodafone…
O altă opțiune care mă ajută este roamingul. Nu călătoresc des și nu mi-aș adăuga o opțiune dedicată de roaming la abonament – chiar nu am făcut asta, cât timp DIGI nu oferea serviciul acesta decât contra-cost! Cu toate acestea, pentru vacanțele de vară sau de iarnă, pentru un city-break, indiferent că merg în UE sau nu, am descoperit că nu mă rupe la buzunar, ca să vorbes necolocvial. 🙂 Iar comparat cu celelalte SIM-uri pe care le am, aveam viteze superioare, semnal mai stabil, toate la un cost inferior!
Bineînțeles, sunt conștient că nu e totul lapte și miere la DIGI. În fapt, am scris aici despre una dintre probleme, cea legată de viteza mică pe care o oferă conexiunile 5G de la ei. Doar că nu prea merită, dacp ești un utilizator mediu, ca mine, să faci abonamente scumpe, la ceilalți operatori.
Voi ce părere aveți?
PS: Știu că are Orange ofertă la portare, cu reducere pe doi ani la jumătate de preț, dar am analizat opțiunea și ies cam tot e acolo, dar cu câteva minusuri, dacă m-aș porta:
roaming inclus, dar costurile în țările non-EU sunt mari la Orange
semnalul inferior al Orange în roaming
trafic de date limitat la 50 GB față de nelmitat la DIGI
rețeaua 5G cu care se laudă e sublimă, dar cam lipsește
Între timp, au trecut ”gardul” părinții și cumnații tot la operatorul autohton, iar din familie cred că doar sora mea a rămas la Vodafone, dar după un preliplu pe DIGI de câțiva ani!

La momentul la care am făcut trecerea la ei, DIGI încă avea parteneriat de roaming local cu Vodafone, acoperirea era mai degrabă pe hartă decât pe teren, semnalul fluctuant și 4G doar în plan. Între timp, toate acestea s-au îmbunătățit semnificativ, singurele lucruri care au rămas la fel fiind prețurile mici și suportul tehnic aproape inexistent. Dacă primul mă bucură că e tot așa, al doilea nu l-am mai folosit de vreo doi-trei ani, așa că nu bag mâna în foc că e la fel. Cum ar zice englezul, take it with a pinch of salt și contraziceți-mă.
Cumva, am mai discutat tangențial despre subiect în acest editorial, dar acum aș vrea să dezbatem altfel subiectul. În primă fază, important la noi este costul. Când spun la noi, mă refer la abonamentele de pe numele meu, pe care le folosește familia, dar sunt convins că asta se aplică la nivel de țară. Pentru că am cinci abonamente DIGI Optim Nelimitat, costul lor a scăzut de la 5 la 3 euro fiecare. Am doar atâtea abonamente pentru că, la momentul respectiv, ăsta era numărul maxim permis. Acum văd că se pot face șapte, așa că analizez dacă nu cumva SIM-ul folosit pentru testele de telefoane, care este un YOXO, nu merită portat tot la ei. Mai multe detalii despre costuri și resurse găsiți pe pagina lor de internet.
La ceilalți operatori prețurile încep de la 5, 7 sau 9 euro, cu anumite reduceri (chiar până la jumătate) cu ocazia unor oferte sezoniere sau la portare. Chiar și așa, fiind vorba de reduceri temporare, de care nu beneficiez pe toată perioada contractuală, care oricum nu sunt mai mici decât oferta standard de la DIGI, nu m-a impresionat atât de mult încât să merite schimbarea!
Un al doilea motiv pentru care nu voi schimba furnizorul telecom ține de acoperire, care este acum mult superioară față de ce oferea când m-am mutat la ei. Ba mai mult, sunt locuri unde DIGI oferă semnal mult mai bun decât concurența, lucru certificat și de colegii de pe blog, deci nu doar de mine. Am mers pe autostrăzi (bine, nu sunt ele multe pe la noi), în zone montane sau în sate mai mult sau mai puțin izolate, iar peste tot am prins minim 4G stabil, îndeajuns pentru streming, apeluri video sau rețele de socializare. Iar Orange sau Vodafone, celelalte abonamente pe care le am, erau sub acest nivel. La YOXO, că nu e chiar Orange, aveam în anumite zone chiar downgrade la 3G!!!
Ar mai fi de discutat calitatea semnalului, dar și aici se văd îmbunătățiri continue. Știu că nu se compară cu vitezele celor de la Orange, asta șa este, dar sunt cam la același nivel cu Vodafone, iar asta se întâmplă cu un cost muuult redus! Pentru că asta e marea problemă pe care utilizatorii o semnalează. Doar că, să fim sinceri, de câte ori ai nevoie de download maxim? Chiar te uiți zilnic la filme pe smartphone sau faci hotspot pentru laptopul de serviciu, unde ai tot timpul ședințe video pe Zoom sau Teams? Pentru că, dacă e așa, atunci clar nu ai nevoie de un abonament simplu, ci poate chiar de un modem mobil dedicat!
De asemenea, până anul acesta, am putea recunoaște că investițiile în rețea nu se prea vedeau. Doar că, acum avem spectru 5G achiziționat, cu acoperire care se extinde constant, cu echipamente noi montate prin diverse zone etc. Prin urmare, chiar și la acest capitol aș pune DIGI lângă, dacă nu chiar peste, Vodafone…
O altă opțiune care mă ajută este roamingul. Nu călătoresc des și nu mi-aș adăuga o opțiune dedicată de roaming la abonament – chiar nu am făcut asta, cât timp DIGI nu oferea serviciul acesta decât contra-cost! Cu toate acestea, pentru vacanțele de vară sau de iarnă, pentru un city-break, indiferent că merg în UE sau nu, am descoperit că nu mă rupe la buzunar, ca să vorbes necolocvial. 🙂 Iar comparat cu celelalte SIM-uri pe care le am, aveam viteze superioare, semnal mai stabil, toate la un cost inferior!
Bineînțeles, sunt conștient că nu e totul lapte și miere la DIGI. În fapt, am scris aici despre una dintre probleme, cea legată de viteza mică pe care o oferă conexiunile 5G de la ei. Doar că nu prea merită, dacp ești un utilizator mediu, ca mine, să faci abonamente scumpe, la ceilalți operatori.
Voi ce părere aveți?
PS: Știu că are Orange ofertă la portare, cu reducere pe doi ani la jumătate de preț, dar am analizat opțiunea și ies cam tot e acolo, dar cu câteva minusuri, dacă m-aș porta:
roaming inclus, dar costurile în țările non-EU sunt mari la Orange
semnalul inferior al Orange în roaming
trafic de date limitat la 50 GB față de nelmitat la DIGI
rețeaua 5G cu care se laudă e sublimă, dar cam lipsește